WHATSAPP BİZİ ARAYIN

Koronavirüs ve Kalp Hastalıkları

Kronik kalp yetersizliği olanlar, ciddi koroner arter hastaları, daha önceden açık kalp ameliyatı geçirenler, kalp kapağı değişmiş ya da ciddi kalp kapak hastalığı olanlar, kalıcı kalp pili taşıyanlar ve kontrolsüz hipertansiyonu olanlar normal popülasyondan çok daha fazla risk altındadırlar.

Kalp Hastaları Oruç Tutmalı mı?

Uzun ve zinde bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Yeni yılı bir milat olarak alıp yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün.

Kalp Sağlığı İhmale Gelmez

Kaliteli bir hayat için ihmal etmeyin. Uzun ve zinde bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Yeni yılı bir milat olarak alıp yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün.

Popüler Prosedürlerimiz

Hastanemizde en yaygın olarak yaptığımız prosedürler, bu prosedürler sırasında oluşabilecek komplikasyonlar olabildiğince çok düşüktür. Yinede hastayı tetkik etmeden oluşması muhtemel riskler olup olmadığını söylemek zordur. Bu sebeple randevu almanızı tavsiye ederiz.

Tıkalı Bağırsak Damarı Stenti

Tıkalı bağırsak damarı stenti kronik şiddetli karın ağrısı, yemek yiyememe ve kilo kaybı şikayeti olan hastamızın tıkalı olan bağırsak damarını (mezenterik arter) açık ameliyat olmaksızın kasıktan girerek Stent ile açtık. Hastanın tüm şikayetleri kısa sürede geçti.

Hipertansiyon, Tanısı, Nedenleri ve Tedavisi

Hipertansiyon (HT), en önemli kardiyovasküler risk faktörlerinden biri olup yüksek kan basıncı (KB) ile birlikte inme, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, aort diseksiyonu (yırtılması) ve diğer damar hastalıkları gibi istenmeyen durumlarda artış ile karakterizedir. HT sıklığı yaşla birlikte artmaktadır.

Çok Önemli Bir Uyarı

Sevgili hastalarım, lütfen kullanmış olduğunuz kalp ve tansiyon ilaçlarını (ACE inh. ve ARB grubu dahil) internetten ya da televizyondan gördüğünüz şarlatanların açıklamaları ile bırakmayın. Bu ilaçların Koronavirüs Covid 19 da zararlı olduğu ile ilgili kesinlikle bir bilgi yok.

Karotis Damar Hastalığı (Şah Damar Tıkanıklığı)

Karotis damarları, halk arasında şah damarı olarak adlandırılan atardamarlarıdır. Aort damarından çıkarak boynun her iki tarafında yer alırlar ve beynimizi beslerler. Karotis damar tıkanıklıkları çok hafif bir kuvvet ve his kaybından vücudun bir tam yarısının felcine neden olabilen geniş bir yelpazede yer alırlar.

Aort Anevrizması

Aort kalpten çıkıp vücudumuzun diğer organlarına kan dolaşımını sağlayan en büyük atardamarımızdır. Aort damarının normalden en az bir buçuk kat geniş olmasına Aort anevrizması (genişlemesi) denilir.

Periferik Damar Hastalığı ve Periferik Anjiyografi

Vücudumuzun alt kısmında, biz hekimlerin tarif ettiği şekliyle alt ekstremiteler yer alır. Her iki bacak, ayak, ayak bileği ve ayak parmakları alt ekstremiteleri oluşturur. Alt ekstremitelerimizde atar ve toplar damarlarımız yer alır.

Genç Sporcularda Ani Kardiyak Ölüm

Daha önce sağlıklı olan ya da kalp hastalığı olduğu bilinmeyen bir kişide ani gelişen belirtileri takiben bir saat içerisinde kan dolaşımının durması ve şuur kaybı ile gelişen ölüme, “ani kardiyak ölüm” denmektedir.

Karotis Arter Hastalığı Nedir?

Karotis arter hastalığı, iskemik inme dediğimiz beyin damar hastalığına bağlı felçlerin önde gelen sebeplerinden biridir. Kabaca her üç iskemik inmeden biri karotis arter hastalığına bağlı oluşur.